Vanedyr: Nicklas Brendborg
Vanedyr: Nicklas Brendborg

Vanedyr: Nicklas Brendborg

Du har valgt Storkøbenhavn

Se tider
Aldergrænse
Censur ukendt
Filmlængde
2 timer 30 min
Original titel
Vanedyr: Nicklas Brendborg
Premiere
Genre
Foredrag
Vis flere detaljer

Forfatteren bag bestselleren GOPLER ÆLDES BAGLÆNS er klar med et nyt foredrag, VANEDYR. Her får du Nicklas’ forklaring på, hvorfor det er så svært at kvitte uvanerne. Det er en fortælling om individet mod topforskere og højteknologi – men slaget er ikke tabt for dig, og du kan tage kontrollen tilbage. Glæd dig til at opleve Nicklas’ formidable fortælleevne og store videnskabshistoriske overskud. 

Bare to chips til … 

Vi spiser for usundt, vi spilder tiden på telefonen, og vi ender på Netflix i stedet for i fitnesscentret. 

I VANEDYR giver Nicklas Brendborg os en forklaring på, hvorfor det er så svært at kvitte de dårlige vaner. Det er nemlig ikke dig, den er gal med: Når du ikke kan lade chipsposen stå, er det fordi en hær af forskere i madindustrien er ansat med det ene formål at få dig til at spise mere. Og når du ikke kan stoppe med at scrolle eller slippe din Netflix-serie, er det fordi techvirksomhederne bruger endnu flere forskere imod dig. 

Individet mod industriens topforskere 

Det er individets viljestyrke mod topforskere med hjernescannere, højteknologiske laboratorier og ny viden om menneskelig biologi. Men det betyder ikke, at kampen er tabt. For forstår du først, hvordan manipulationen virker – og har de rigtige værktøjer – kan du selv tage kontrollen. Med formidabel fortælleevne og stort videnskabshistorisk overskud afdækker Nicklas Brendborg det gode livs vanestyrede bagside. 

Om Nicklas Brendborg 

Nicklas Brendborg er ph.d.-studerende på Rigshospitalet ved Trygfondens Center for Aktiv Sundhed og et af de mest lovende forskningstalenter inden for biomedicin – anerkendt af bl.a. Novo Nordisk International Talent Program og Novo Scholarship Program. Sideløbende med sin forskningskarriere udgav han i 2021 bogen ”Gopler ældes baglæns”, der siden udgivelsen har tilbragt adskillige uger på bestsellerlisten og har solgt over 300.000 eksemplarer på verdensplan. Nu er han klar med sin nye bog “VANEDYR”. 

Udover ”Gopler ældes baglæns” og “VANEDYR” har Brendborg skrevet ”Topstudent” og medforfattet Lars Tvedes bestseller ”Supertrends”.

NB: det er ikke muligt at benytte Unlimited abonnement!

Vis mere
Showtimes for Vanedyr: Nicklas Brendborg
Planlæg dit biografbesøg i Storkøbenhavn
Planlæg dit biografbesøg i Storkøbenhavn
Ledige sæder 20-100% Ledige sæder 10-20% Ledige sæder 1-10% Udsolgt